Představte si, že se podíváte do zrcadla a vidíte tam své strachy. Strach, že to nedokážete. Strach z opuštění a samoty. Strach ze ztrapnění, ponížení a mnoho svých dalších obav.
„Jaký archetyp Vám ukazuje vlastní vnitřní strachy?“
Je to sabotér. Jedná se neutrální archetyp, který žije v každém z nás a je naším vnitřním kritikem, našeptávačem možných neúspěchů a zklamání. Někdy nás umí paralyzovat takovým způsobem, že raději přestaneme tvořit.
„Máte strach, že nevyděláte dost peněz, že nezvládnete platit hypotéku, nezabezpečíte úhradu vašich základních životních potřeb?“
Tohle vše je v kompetenci sabotéra žijícího v nás. Jeho rolí je zabezpečit základní podmínky pro přežití a motivuje ho instinkt. Spojením instinktu a intelektu vzrůstá síla sabotéra. Dynamický intelekt se může maskovat za intuici, jež nám rozumně našeptává, jak je vše špatné a důsledkem toho naše strachy více a více vzrůstají. Naopak intuice nám pomůže sabotéra umlčet. Když se dokážeme zastavit, vědomě pracovat s vlastní všímavostí/pozorností začne k nám promlouvat intuice, která nehodnotí. Umění žít bez hodnocení a nálepkování bere sílu sabotérovi a náš strach je najednou pouze přirozeným pomocníkem při hledání vlastních rozhodnutí a řešení.
Sabotér představuje naše ego. Aspekty ega, které vidíme v druhých, jsou v nás samotných.
Například, když nastoupí korpulentnější dáma do MHD, hned mě napadají myšlenky. „Ta paní by měla jít alespoň dvě zastávky pěšky, aby zhubla. Nic nedělá pro své zdraví a určitě připravuje nezdravou stravu i pro své nejbližší. Asi se nemá ráda.“ Jenomže to je moje neopodstatněné hodnocení. Sebe ničím, že hodnotím a realita života nastoupivší paní je určitě úplně jiná. Otázkou pro mě je, kolik z těch myšlenek mluví o mém postoji? Měla bych mít více pohybu ve svém životě? Měla bych jíst zdravěji? Měla bych hlavně přestat hodnotit! Do jaké míry mám strach z vlastní obezity? Takže, při pohledu na korpulentní ženu, na mě pomocí sabotéra promlouvá vlastní strach.
Kde se rodí sabotér v nás?
Pečlivě ho pěstujeme, krmíme a rozmazlujeme již od dětství. Vždy, když jsme od rodičů slyšeli nějakou kritiku, výčitku nebo negativní hodnocení, tak jsme podpořili růst sabotéra. Dokonce jsme ho krmili i svými tichými myšlenkami, vždy když jsme si řekli: „To nedokážu, to neumím. Každý jiný je lepší než já. Já jsem ale idiot. Prostě, jsem nemožný/á.“
Jak umlčet svého sabotéra?
Čím více mu nasloucháme, tím více pochybujeme o vlastních schopnostech a dovednostech. Stáváme se nespokojenou bytostí a získáváme přesvědčení, že nic nedokážeme a žádné naše cíle se nikdy nesplní.
Čtyři možnosti jak umlčet sabotéra
✓ Koučinkem/sebekoučinkem
✓ Nasloucháním intuice
✓ Žitím v sebelásce
✓ Zvyšováním svého sebevědomí
1. Technika pro sebekoučink „umlčet sabotéra“
Udělejte si chvilku pro sebe. Posaďte se a pomocí nádechu a výdechu zklidněte svoji mysl. Položte si pár otázek a nejlépe si napište odpovědi.
✓ V jakých momentech slyšíte svého sabotéra nejvíc? Jaká témata nejčastěji řeší?
✓ Jakými slovy k Vám promlouvá? (např…“ty jsi blbá“)
✓ Jaké nároky na Vás vlastní sabotér má?
✓ Když ho tak slyšíte, jaký má hlas?
✓ Představte si svého sabotéra a dejte mu jméno. Jaké je jeho jméno? (třeba …generál, dráb, Bertík)
Pojďte dál a nakreslete si svého sabotéra.
Cílem není nádherný obraz, ale pouhá vizualizace vlastního sabotéra.
✓ Jaké má pohlaví?
✓ Jaký má postoj těla?
✓ Koho Vám připomíná?
✓ Jaká používá gesta?
✓ Co má oblečené?
Nyní má Váš sabotér jméno a přesně víte, jak vypadá a jak mluví. Nyní nastal čas na změnu komunikace se svým vnitřním hlasem. Je konec sabotéra a nastal čas vlídného vnitřního průvodce.
Co je potřeba změnit v komunikaci se sabotérem?
✓ Dát stopku kritickým myšlenkám.
✓ Myslet a mluvit pozitivně.
✓ Napište si pár věcí, při kterých Vás vnitřní hlas podpořil a povzbudil.
✓ Dejte mu pěkné a laskavé jméno.
✓ Nakreslete si, jak vypadá Váš vlídný vnitřní hlas.
Vždy, když budete mít při svých vnitřních rozhovorech pochybnosti, zastavte mluvení sabotéra a pozvěte k vnitřní komunikaci svůj vlídný vnitřní hlas. Teď již jeho jméno znáte, tak ho oslovte a nechte se oceňovat, podporovat a povzbuzovat. „Jste jedinečný a skvělý člověk.“
2. Nasloucháním intuice
Jedním z mnoha možností, jak naslouchat intuici, je trénování všímavosti neboli pozornosti. Když máme v hlavě neutichající tok myšlenek, veškeré signály intuice jsou utlumeny. Je potřeba zastavit veškeré myšlenky a začít žít v okamžiku „tady a teď“. Pouze vnímáme podněty přicházející z našich pěti smyslů, mezi které patří dotek/hmat, chuť, čich, zrak a sluch. Uvědomujeme si tělesné prožitky v těle a pocity. Stáváme se pouhým pozorovatelem sami sebe nacházejíce svůj vnitřní klid.
3. Žitím v sebelásce
Sebeláska je pocit. Rozvoj všímavosti nám pomůže objevit dar sebelásky. Stačí vnímat veškeré pocity, které prožíváme. Několikrát za den se zastavte a položte si otázku: „Co je ve mně živého?“ K tomu, abychom žili v sebelásce, potřebujeme být spokojeni sami se sebou i se světem.
Představte si, jak mluvíte s někým, koho si opravdu vážíte.Tímto způsobem mluvte i se sebou. S úctou a respektem.
Co si říkáte každý den, když se díváte do zrcadla? Oceňujte se pohledem i slovem. Používejte slova s laskavostí a sebeúctou.
4. Zvyšováním svého sebevědomí
Dítě se narodí jako čistá duše s nádherným nevědomím. V průběhu žití a pozorováním svých vychovatelů si utváří vlastní postoj k životu. Na budování našeho sebevědomí se podílela celá řada lidí, se kterými jsme vyrůstali. Tím, jak jsme dostávali podporu a oceňování, jsme rozvíjeli své sebevědomí. Ať již to bylo jakkoliv, dobré je, že i když minulost nezměníme, naše sebevědomí můžeme změnit kdykoliv, i teď. Dodáváním odvahy, důvěry, sebelásky a lásky můžeme vybudovat nové, silné a žádoucí sebevědomí.
Zdravé postoje k sebevědomí
✓ Znám své silné stránky.
✓ Znám své životní hodnoty.
✓ Jsem skvělý člověk.
✓ Oceňuji se. Přijímám se taková/ý, jaká/ý jsem.
✓ Neexistuje chyba. Vše je zkušenost.
Závěrečné slovo
Je možná těžké si představit, že nasloucháním intuice spolu s vlastním odhodláním můžeme změnit svůj život. V každodenní praxi s klienty si každopádně ověřuji, že pokud to uděláme, tak náš život se stává klidnější, laskavější a velmi intenzivně objevujeme sebe, svoji jedinečnou podstatu a poslání. A to mi dává smysl pro práci i pro život.
Věřte, že každý má možnost volby – naslouchat vnitřního sabotéra nebo spojence.
Více o archetypech si můžete přečíst v článcích:
✓ Archetypy, kde hlavní roli hraje vnitřní síla - https://www.jankasrdcem.cz/blog/tri-magicke-archetypy
✓ Archetypy, kde hlavní roli hraje závislost - https://www.jankasrdcem.cz/blog/archetypy-kde-hlavni-roli-hraje-zavislost-nebo-poslusnost
✓ Archetypy, které umí naslouchat intuici - https://www.jankasrdcem.cz/blog/andel-umelec-i-rebel-naslouchaji-intuici
✓ Archetypy ženských rolí - https://www.jankasrdcem.cz/blog/zeny-jsou-bohyne-a-muzi-to-vi
✓ Peníze a archetypy - https://www.jankasrdcem.cz/blog/penize-a-archetypy
✓ Rodina a archetypy - https://www.jankasrdcem.cz/blog/triada-rodiny-otec-matka-a-dite-v-archetypech
✓ Archetypy, kde hlavní roli hraje sebeúcta - https://www.jankasrdcem.cz/blog/prostituuji-pecuji-nebo-chranim-aneb-sebeucta-v-archetypech
✓ Archetyp obětních postojů - https://www.jankasrdcem.cz/blog/obeti-a-objeti-aneb-jak-zit-v-objeti-sebelasky-a-byt-pro-sebe-dobrym
✓ Koučink pomocí archetypů - https://www.jankasrdcem.cz/blog/archetypy-a-koucink
Použitá literatura
FRANCKH, Pierre, [2016]. 6minutový kouč: najdi skutečnou sebedůvěru!. Přeložil Iva WALLNEROVÁ. Olomouc: ANAG. ISBN 978-80-7554-016-4.
MYSS, Caroline, 2018. Posvátné smlouvy: jak probudit svůj božský potenciál. Přeložil Michal STRENK. Praha: DharmaGaia. Nová éra. ISBN 978-80-7436-095-4.
RUBIN, Yvonne, 2017. Jak získat sebevědomí: můj pracovní sešit pro vnitřní sílu a vyrovnanost : na vyplňování a přemýšlení. Přeložil Simona HOSKOVCOVÁ. Praha: Vašut. Harmonie těla a duše. ISBN 978-80-7541-035-1.
RUIZ, Miguel, Jose Luis RUIZ a Janet MILLS, c2010. Pátá dohoda: kniha moudrosti starých Toltéků : praktický průvodce cestou sebeovládání. Hodkovičky [Praha]: Pragma. ISBN isbn978-80-7349-210-6.